sobota, 26 kwietnia 2025
| Dziś imieniny: Marzeny Marii Klaudiusza

   Start
Korzystanie z halogenów PDF Drukuj Email

W teorii zasada jest banalnie prosta. Ze świateł przeciwmgielnych możemy korzystać w warunkach kiedy widoczność jest ograniczona, np. podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu, a przede wszystkim w podczas mgły.

Przednie światła przeciwmgielne, zwane również halogenami, (wyposażenie nieobowiązkowe) można stosować również od zmierzchu do świtu podczas jazdy po drogach krętych , a także przy normalnej przejrzystości powietrza.

Warunkiem stosowania tylnych świateł przeciwmgielnych (obowiązkowe wyposażenie każdego auta) jest widoczność ograniczona do 50 m. Niepokojące jest to, jak wielu kierowców nie zdaje sobie zupełnie sprawy z zagrożenia, jakie powodują nieuzasadnionym ich używaniem. Dotyczy to przede wszystkim świateł tylnych, które świecą równie mocno jak światła stopu i a w szczególności podczas jazdy od zmierzchu do świtu bardzo utrudniają jazdę innym użytkownikom drogi ponieważ ich oślepiają.

Częstym błędem w przypadku niewłaściwego korzystania z halogenów jest używanie ich jako świateł do jazdy dziennej. Trzeba pamiętać o tym, że światła przeciwmgłowe świecą mocniej od dziennych, dlatego zawsze, gdy uruchamiamy silnik, warto sprawdzić, czy nie mamy włączonych świateł przeciwmgielnych

Dotychczas wraz z halogenami musiały się zapalać również tylne światła pozycyjne. Tymczasem jednym z poważniejszych argumentów który przemawia za stosowaniem świateł dziennych jest to, że pobierają znacznie mniej prądu, przez co auto zużywa mniej paliwa – nawet o 0,2 litra na 100 km , pod warunkiem, że światła tylne mogą pozostać wyłączone.

Kolejnym problemem, który szczególnie mocno można odczuć w mieście, jest trzymanie wciśniętego pedału hamulca, wtedy gdy np. stoimy w korku czy na światłach lub pod górkę . Wówczas oślepiamy kierowców stojących za nami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy . Bezpieczniejszym i korzystniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest użycie hamulca ręcznego zwanego również hamulcem awaryjnym.

Nie można również zapomnieć o zasadach używania świateł drogowych – tzw.długich. Można ich używać jedynie na drogach nieoświetlonych w terenie zabudowanym i poza nim. Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami może nas kosztować mandat w wysokości 200 zł. Za używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej widoczności oraz nadużywanie przednich świateł przeciwmgielnych możemy otrzymać mandat w wysokości 100 zł.